Ks. Bp Czesław Kaczmarek

Prawdziwa cywilizacja nie polega na sile, ale jest owocem zwycięstw nad samym sobą, nad mocami niesprawiedliwości, egoizmu i nienawiści, które są zdolne zniekształcić prawdziwe oblicze człowieka.

Jan Paweł II

Ligowska parafia, choć skromna i spokojna, wydała wielu znakomitych i dobrych ludzi, poświęconych do końca swoim ideałom. Do grona tych osób, niewątpliwie należy biskup kielecki Czesław Kaczmarek, tragiczna postać współczesnej historii Polskiego Kościoła. Wychowany w ligowskiej parafii, nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach i gdy tylko była taka możliwość odwiedzał rodzinne strony.

Jako Biskup Kielecki zmagał się z hitlerowskim okupantem walcząc o honor miasta Kielc. Także w czasach reżimu komunistycznego, odważnie bronił ludzkiej godności i Kościoła, przez co został zamknięty w więzieniu, gdzie niszczono go fizycznie i psychicznie, a następnie w brutalny i medialny sposób administracyjnie został wyrzucony z Kielc. Jakby nie było mało, władze komunistyczne chcąc doszczętnie zniszczyć bp Kaczmarka, za pomocą ks. Leonarda Świderskiego oskarżyły Kaczmarka o apostatę i współpracę ze SB.

Społeczność lokalna jest dumna z tak znamienitego rodaka, którego rodzice spoczywają na cmentarzu parafialnym.

« pierwszapoprzednia12345następnaostatnia »