II Wojna Światowa na ziemiach Ligowa i okolic

1 września 1939 roku niepokój ogarną mieszkańców Ligowa i okolicznych wsi. Zniszczona stacja kolejowa w Koziołku, zapowiadała druzgocące zmiany. 5 września przyjeżdżający Niemcy zasiedlali majątki, odbierając m.in. młyny oraz zajmując plebanię, gdzie urządzoną posterunek żandarmerii. W niemieckim Ligau jak i w innych okolicznych miejscowościach została zamknięta szkoła a polskich nauczycieli podstępem aresztowano. Pomimo że wielu Polaków pracowało u miejscowych Niemców, liczna grupa mieszkańców została wysłana na przymusowe roboty do III Rzeszy. Hitlerowski represje boleśnie dotknęły zamieszkałe rodziny. Zesłania do obozów koncentracyjnych w Dachau i Działdowie oraz częste egzekucje  zdziesiątkowały ligowskich parafian. Do pamiętnych wydarzeń doszło w Źródłach, gdzie 19 września 1944 roku dla zastraszenia oddział gestapo - jagdkommando, stacjonujący w Ligowie, spędził do lasu w Źródłach dorosłych mieszkańców Źródeł, Gorzeszyna, Obozu i Podola, do których losowo strzelano. Kolejną tragedię mieszkańcy Źródeł przeżyli, już 12 października 1944 r., kiedy wczesnym rankiem wieś została otoczona przez hitlerowskich zbrodniarzy, którzy wyciągając ludność z domów, dokonywali egzekucji. Mogiły na parafialnym cmentarzu oraz w miejscach mordu pokazują ogrom okrucieństwa nazistów.

« pierwszapoprzednia123następnaostatnia »